Bieganie

Dziecek Run Part Two

21 listopada 2017
Bez stresu. Bez presji. Na pozycji bez znaczenia.
W marcu 2015, w Parku Podolskim, na pograniczu dwóch łódzkich osiedli, Zarzew i Dąbrowa, rozległo się ciężkie dudnienie kroków. Towarzyszyło mu sapanie i odgłos serca, wyrywającego się z piersi. Wycie serca. Wkrótce dołączyły do niego inne odgłosy. Kroki kolejnej, tym razem lżejszej, osoby. Potem kolejne, kolejnej. Jeszcze lżejszej.

Od tamtego czasu bieganie powoli wkradło się w nasz czas. Zaczęło go zabierać i zostawić po sobie mnóstwo radości. Jeszcze więcej satysfakcji. Jak obiecałem, wracam do tematu. Tym razem bez nudnej teorii, za to z samą praktyką.  Z garścią przykładów, których nie poukładałem chronologicznie, które można dowolnie przekładać, które nie są planem, bo planu nigdy nie było. Są za to nasze. Wyjęte bez znieczulenia z naszej autopsji

#daszradęmamo

 
Nie umiem policzyć i wymienić wszystkich biegów, w których synek nam kibicował. Pierwszym był wstęp żony na wybiegu w Warszawie. Pokonywała wtedy pierwszy w swoim życiu półmaraton, my, stojąc po drugiej stronie barierki zdarliśmy gardła, klaskaniem mając obrzękłe prawice. W ruch poszły wuwzele, klaskaczki, gwizdki ustne, klaskacze dłoniowe, transparenty, brak umiaru i przesada. Liczne powtórzenia z wariacjami weszły w stały repertuar występów naszego młodego solisty. Niekontrolowana radość: Level Master.

#jateż

 
Nie trzeba było czekać długo na efekty. Gdy padło to najważniejsze pytanie, synek bez wahania odpowiedział na nie Tak. Bezpośrednią przyczyną była dekoracja dzieci, które brały udział w cyklu biegów. Nie mogło to umknąć uwadze młodego, ambitnego biegacza. Żona zaczęła zabierać go na krótkie, niezbyt męczące treningi. Kilkaset metrów biegu. Kilkaset marszu. Kilka powtórzeń. Rozciąganie. Słodka niespodzianka. Oczywiście w nowych, specjalnie przeznaczonych do biegania butach, samodzielnie wybranej koszulce, spodenkach, czapce i dopasowanych skarpetach. Trening to trening. Ściemy nie ma.

#damradęmamo

 
Dziś ścianę w pokoiku zdobi wypełniony wieszak na medale. Część z nich, ta większa, to te które zawisły na piersi synka tuż za metą. Samodzielne biegi były tylko kwestią czasu. Stanęły bardzo szybko na jego drodze i od razu przypadły mu do gustu. Pozbawione stresu, naszej presji, ukończone na pozycji bez znaczenia. Zwłaszcza odkąd założyliśmy mu konto na Endo i zaczęliśmy na zawody pożyczać nasze rejestratory GPS. Dobry truck zmiękcza każdego.

#jateż2

 
Synek nie jest w stanie, a my mamy świadomość że mu nie wolno, pokonać pięciu czy dziesięciu kilometrów. Za to może je spokojnie przejechać. Na rowerze lub hulajnodze. Krótki wypad za miasto, wspólna przejażdżka rozklekotanym autobusem, pogaduchy o mineconie, czitach, Szendim i Hirobrajnie. Wreszcie ucieczka przed biegnącym rodzicem. Bonus? Garść żelków o smaku koli, pół butelki wody i kolejny truck do kolekcji.

#jestęwolontjueszę

 
Za duża pomarańczowa kamizelka, rozpędzony tłum wycieńczonych półmaratończyków i wielki uśmiech. Zazwyczaj niechętny do współpracy synek uruchomił wszystkie swoje pokłady chęci do współpracy. Na kilka godzin stał się jednym z najbardziej aktywnych wolontariuszy jakich widziałem na biegu. Drugi raz nie trzeba było mu dwa razy powtarzać.

#nietylkodlasiebie

 
Jeżeli przykład idzie z góry, to na ten etap tez nie musieliśmy długo czekać. Łączenie biegania z pomaganiem jest wpisane na stałe w historię biegania mojej żony. Synek poszedł w ślady mamy. Biega, wpłaca pieniądze. To bardzo dużo. To przecież początek i kształtowanie sposobu myślenia: nie tylko dla siebie.

#jateż3

 
Kibicowanie, wolontariat, treningi, zabawa biegowa, startowanie w zawodach, bieganie charytatywne… Czy coś jeszcze można zrobić, by zachęcić dziecko, dać mu poczucie, że robi coś ważnego i że jest częścią większej niż rodzina społeczności? Nasi znajomi są jego znajomymi, spontanicznie poznaje inne biegające dzieci na zawodach… Czy coś jeszcze? Moja żona znalazła taki sposób. To udział w grupowych treningach z udziałem zawodowca. Treneira we własnej osobie. Osoby, która z mitycznej postaci kreującej styl biegania jego mamy staje się żywym człowiekiem. Jego pierwszym widzianym na własne oczy profesjonalistą. Awesome!

Wpis nie wyczerpuje tematu i nie zawiera wszystkich przykładów. Te, które podałem to tylko te, które spotkały nas do tej pory. Biegamy jako rodzina zaledwie dwa lata. przed nami jeszcze tyle do przeżycia. Tyle do wykorzystania. Specjalnie używam tego zwrotu, gdyż uważam, że nie do końca byliśmy kreatorami tych wydarzeń. Uczestniczyliśmy raczej w wykorzystywaniu niż w tworzeniu okoliczności.Udział w biegu, wolontariat, praca charytatywna to możliwości, które pojawiają się i będą pojawiały na każdym kroku. Naszą rolą jest tylko informować o nich synka poprzez nasze w nich uczestnictwo. Decyzja należy przecież ostatecznie do niego. Bo dziecko, choć coraz starsze i mądrzejsze, nadal nie słucha. Nadal, przede wszystkim, naśladuje.